VAIKŲ UNIVERSITETAS

Jaunųjų mokslininkų akademijos, VšĮ Vaikų universiteto tikslas – skatinti vaikų domėjimąsi mokslu, pažinti mokslo pasiekimus ir jų taikymą,  panaudojant pažangiausias technologijas. Esame vieninteliai Lietuvoje pripažinti tarptautinio Europos Vaikų universiteto tinklo „European Children’s Universities Network“ (EUCU.NET) nariai.

Vaikų universitete teoriniai užsiėmimai derinami su praktinių įgūdžių lavinimu. Paskaitų metu vaikai susipažįsta su mokslo pasiekimais ir išradimais, nagrinėja inovatyvių technologijų galimybes ir mokosi jas taikyti kūrybiškai, atlieka gamtamokslinius ir technologinius tyrimus, nagrinėja dirbtinį intelektą, aviaciją, konstruoja 3D kūrinius, išbando virtualią ir papildytą realybę, mokosi pilotuoti dronus bei išnaudoti jų galimybes, programuoja robotus, atlieka projektinius darbus, kuriuos galės pristatyti Nacionalinės vaikų mokslinės konferencijos metu.

TARPTAUTINĖ VAIKŲ UNIVERSITETŲ DIENA

Balandžio 11 d. pirmoji Tarptautinė vaikų universitetų diena! 

Europos vaikų universitetų tinklas (EUCU.NET) šią dieną inicijavo siekiant pabrėžti teigiamą Vaikų universitetų įtaką populiarinant mokslo pasiekimus visame pasaulyje!

Jaunųjų mokslininkų akademija (JMA) kartu su EUCU.NET skelbia pirmąją Tarptautinę VAIKŲ UNIVERSITETŲ dieną. Kiekvienais metais šimtai tūkstančių vaikų plūsta į universitetus visame pasaulyje siekdami sužinoti atsakymus į begales klausimų, su dideliu noru pažinti mokslo paslaptis, todėl mes norime tai švęsti kartu.

Esame įsitikinę, kad supažindinti vaikus su mokslo pasiekimas yra ypatingai svarbu, todėl siekiame suteikti dar daugiau galimybių vaikų ateičiai. 

Vaikų universitetai prisiima socialinę ir bendruomeninę atsakomybę bei įneša svarbų indėlį į švietimo ir mokslo sritį. Pripažįstant jų sėkmę – mes tikime, kad nusipelnėme tarptautinės visuomenės šventės dienos!  

Tad kviečiame prisijungti prie mūsų ir kartu švęsti „Tarptautinę vaikų universitetų dieną“ – trumpiau IDCU (International Day of Children’s Universities).

Balandžio 13 d. 13.00-14.30 val. Jaunųjų mokslininkų akademijos namuose (Pavilnionių g. 31, Vilnius).

Ką veiksime?
- Sužinosime – kas tas „Vaikų universitetas“?
- „Vaikų universitetas“ jaunųjų studentų akimis!
- Modeliuosime 3D rašikliais.
- Atliksime magiškus eksperimentus.

Renginys nemokamas, tačiau į renginį bus įleidžiami vaikai, kurių tėvai/globėjai sutinka, kad vaikas bus fotografuojamas/filmuojamas rinkodaros tikslais.

Nedelskite, kviečiame registruotis! https://bit.ly/AtvirasVaikuUniversitetas


VIDEO

NUOTRAUKOS

Kas yra Vaikų universitetas?

Vaikų universitetas – pakankamai naujas, tačiau pripažintas sėkmingo, mokslinio bendravimo ir bendradarbiavimo su vaikais pavyzdys. Vaikų universitetas – neformaliojo vaikų švietimo programa, skirta 7-14 metų vaikams, kurios tikslas – vaikus supažindinti ir sudominti mokslu. 

Kas gali lankyti Vaikų universitetą?

Jaunųjų mokslininkų akademijos, VšĮ organizuojamas Vaikų universitetas skirtas 8-12 m. vaikams.

Kur ir kada vykdomi Vaikų universiteto užsiėmimai?

Trečiadieniais 16.30-17.30 val.v  (I kursas) Pavilnionių g. 31, Vilnius (JMA centras)
Ketvirtadieniais 16.00-17.00 val.  (I kursas) A. Mickevičiaus g. 35, Šalčininkai (Šalčininkų Jano Sniadeckio gimnazijos bendrabutis)  
Šeštadieniais 11.00-12.15 val. (II kursas) Pavilnionių g. 31, Vilnius (JMA centras)

Kaip vyksta Vaikų universiteto užsiėmimai?

Jaunųjų mokslininkų akademijos misija yra ugdyti ateities išradėjus. Vaikų universiteto ugdymo programa yra unikali, parengta bendradarbiaujant su universitetų dėstytojais, mokslininkais, pedagogais ir paremta patirtiniu mokymusi. Teorinės paskaitos derinamos su praktiniais užsiėmimais. Jaunieji studentai tyrinėdami, atlikdami bandymus, eksperimentus ir kurdami projektus pasitelkiant išmaniąsias technologijas, įgyja praktinės patirties, skatinamas jų kūrybiškumas, loginis ir kritinis mąstymas bei noras mokytis.


Kaip pradėti lankyti Vaikų universiteto užsiėmimus?

Užpildykite registracijos formą ir mes su Jumis susisieksime: bit.ly/Vaiku-Universitetas 


Kas tas “Vaikų universitetas”? Vienas iš dažniausiai mums užduodamų klausimų.


Vaikų universitetas – pakankamai naujas, tačiau pripažintas sėkmingo, mokslinio bendravimo ir bendradarbiavimo su vaikais pavyzdys. Vaikų universitetas – neformaliojo vaikų švietimo programa, skirta 7-14 metų vaikams , kurios tikslas – vaikus supažindinti ir sudominti mokslu.


Pirmasis Vaikų universitetas buvo įkurtas 2002 m. Vokietijoje . 2008 m. įkurtas Tarptautinis Vaikų universiteto tinklas – European Children’s Universities network (Eucu.net). Europos Komisija pavedė Eucu.net koordinuoti visų konsoliduotų Vaikų universitetų veiklą iš įvairių šalių.

 

Strateginis Eucu.net tikslas yra paremti konsoliduotus Vaikų universitetus naujomis idėjomis ir informacija, puoselėti vaikų ir jaunimo inovatyvaus sėkmingo švietimo idėją. Tinklas skirtas sustiprinti narių sąveiką ir profesionaliai bei suderintai išplėsti esamą praktiką visame pasaulyje. Vaikų universitetų mokslinė programa yra rengiama koordinatorių, kurios idėja yra skatinti mokslininkus pristatyti savo sudėtingus ir kartais sunkiai suprantamus tyrimus bei išradimus taip, kad jie atitiktų smalsių vaikų poreikius ir būtų pateikiami patraukliai bei išsamiai.


Šiai dienai Vaikų universitetų tinklą sudaro 72 nariai iš įvairių pasaulio šalių.

 

2020 m. Jaunųjų mokslininkų akademija, VšĮ įstojo į European Children's Universities Network tinklą ir yra vienintelė narė Lietuvoje, vykdanti Vaikų universiteto veiklą.


Jaunųjų mokslininkų akademijos Vaikų universitetas yra skirtas vaikams nuo 8 iki 12 metų.

 

(Parengta pagal C. Gary and C. Dworsky (2013), “Children's Universities – a ‘leading the way’ approach to support the engagement of higher education institutions with and for children”.)

„Šiandieniniame pasaulyje mus supa įvairios technologijos, esame neišvengiamai priversti jas pažinti. Jos ne tik papildo mūsų kasdienybę, bet ir padeda paversti sudėtingus darbus paprastais. Technologijos tampa didele ir neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Šiandien ir rytoj nepakanka tik naudotis jomis, labai svarbu suvokti technologijų teikiamą naudą ir žalą. Ugdykime ir mokykime jaunuosius išradėjus drauge, juk technologijos, išradimai ir inžineriniai sprendimai lydi žmogaus kūrybą nuo pat seniausių laikų.“


Prof. dr. Remigijus Venckus – VILNIUS TECH Fundamentinių mokslų fakulteto, Grafinių sistemų katedros menų profesorius, medijų menininkas ir kritikas, Jaunųjų mokslininkų akademijos Vaikų universiteto dėstytojas.

„Žmonija gyvena intensyviai plėtojamo mokslo ir įvairiausių komunikacinių, dirbtinio intelekto bei daugybės kitų technologijų laikotarpyje. Mes vis labiau nuo pat mažumės esame įtraukiami į išmaniųjų technologinių produktų naudojimą mūsų veiklose, namuose. Tai, aišku, suteikia daug patogumų, tačiau reikia visada žiūrėti plačiau – žinoti ir galimas pasekmes aplinkai, žalas bei rizikas kylančias mūsų sveikatai, visuomenei bei aplamai viso pasaulio savireguliuojančiai ekosistemai.


Šiuolaikinės technologijos ir mokslas vystosi dideliais tempais. Pažangių technologinių sprendimų ir produktų kūrėjais tampama per gilesnį ir platesnį suvokimą, atsakant į prasminius klausimus – kodėl? Po to, seka paieška atsakymų į taikomuosius klausimus – kaip kažką pakeisti, padaryti kitaip ir pan. Pastariesiems atsakymams gauti reikalingas gilesnis fizikinių, biologinių bei socialinių dėsningumų išmanymas, kuriais remiantis veikia visos technologijos.


Jeigu mes, pasimokę iš savo ir ankstesnių kartų klaidų, pasistengsime ir suteiksime galimybes, tai jaunoji karta galės toliau efektyviai plėtoti ne tik fundamentinio mokslo žinias, bet ir kurti saugesnes bei pažangesnes technologijas, kurios gali prisidėti prie Žmonijos ir mūsų Žemės darnos.“


Prof. dr. Darius Plikynas

Vilniaus universiteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto profesorius, Jaunųjų mokslininkų akademijos Vaikų universiteto dėstytojas.